Interpretacija oscilatora

Veliki broj oscilatora najčešćih u upotrebi ima sličnu interpretaciju kao i da se manifestuju na uobičajen način. Istovremeno ima mnogo različitih načina konstrukcije oscilatora pa sa tog aspekta interpretacija može biti raznolika. Zato se za opšte pravilo interpretacije oscilatora uzima situacija kada oscilator ima ekstremne vrednosti (na gornjoj ili donjoj posmatranoj granici) i tada se izvodi zaključak da je trenutna cena previše ili pak prebrzo otišla u jednom smeru što dalje ukazuje na moguće korekcije u kretanju cene ili konsolidaciju cenovnog kretanja. Drugo važno zapaženje u interpretaciji oscilatora potencira da trgovac donosi odluku o otvaranju duge pozicije (kupovina ili buy) kada se linija oscilatora nalazi na donjoj postavljenoj granici, a kada je linija oscilatora dospela do gornje posmatrane granice, trgovac bi trebalo da otvori kratku poziciju (prodaja ili sell). Dakle, interpretacija oscilatora ima nekoliko situacija u kojima je najkorisnija za trejdere:

– Kada vrednost parametara oscilatora dosegne ekstremne vrednosti blizu donje ili gornje granice postoji signal da trend može biti ugrožen, te da u većini slučajeva dolazi do obrta trenda;
– Svako odstupanje linije oscilatora u odnosu na liniju cenovnog kretanja kada se linija oscilatora nalazi blizu ekstremnih vrednosti upozorava da su moguća iznenadna dešavanja na tržištu, kao i promene;
– Presecanje središnje linije oscilatora označava važan trgovinski signal u smeru prevladavajućeg trenda što se može smatrati svojevrsnom potvrdom trenda cene u čijem smeru se trguje.

Analiza odstupanja kod oscilatora ima ogroman prediktivan značaj ukoliko se koristi na pravilan način. U tom smislu, treba se imati na umu da oscilatori daju najbolje signale za kupovinu na rastućem trendu, dok na padajućem trendu generišu nabolje signale za prodaju. Dakle, ukoliko je trend rastući, treba razmotriti strategiju za kupovinu gde oscilatori vrlo pouzdano pokazuju pravi trenurak ulaska u poziciju. Konkretno, kupovnu poziciju treba otvoriti kada se oscilator nalazi u zoni preprodanosti, a glavni trend još uvek zadržava rastući trend. U obrnutom slučaju, kada se oscilator nalazi u zoni prekupljenosti, a tržište zadržava padajući trend, tada treba otvarati prodajnu poziciju. Dakle, ne treba reagovati ishitreno na svaki „mig“ koji pokaže dati oscilator, već njegove vrednosti upoređivati sa pokazateljima trenda. Analiza odstupanja oscilatora se interpretira isključivo u smeru inicijalnog, glavnog tržišnog trenda. Nevešti trejderi postupaju često jednako kod kratkoročnih odstupanja trenda neuviđajući razliku između korekcije cene od generisanja dugoročnog trenda. Da bi se prenebegle takve greške poželjno je koristiti kombinaciju jednog oscilatora sa odgovarajućim trend indikatorom za potvrdu inicijalnog trenda itd.