Razumevanje troškova trgovanja hartijama od vrednosti: Provizija, raspon i više
Kada trguju hartijama od vrednosti, poput akcija, obveznica, ETF-ova ili opcija, investitori često plaćaju razne naknade i troškove. Ove naknade mogu varirati u zavisnosti od brokerskih kuća, vrste hartije od vrednosti i određenog tržišta.
Uopšteno, sledeći su najčešći troškovi povezani s trgovanjem hartijama od vrednosti:
- Provizija
- Akcije: Mnoge online brokerske kuće nude trgovanje akcijama bez provizije, posebno na tržištima poput SAD i EU.
- Opcije: Trgovanje opcijama obično dolazi sa naknadom po ugovoru (npr. $0.50 do $1.00 po ugovoru), uz moguće dodatne osnovne provizije.
- Fjučersi i obveznice: Trgovanje fjučersima i obveznicama obično ima sopstvene naknade, bilo fiksne ili po ugovoru.
- Raspon (spread) Raspon je razlika između kupovne cene (ask) i prodajne cene (bid) hartije od vrednosti. Iako nije direktna naknada, raspon efektivno predstavlja trošak za trgovce jer prilikom kupovine plaćate nešto višu cenu, a prilikom prodaje dobijate nešto nižu cenu.
- Naknade za račun
- Naknade za održavanje računa: Neke brokerske kuće naplaćuju godišnje ili mesečne naknade za održavanje računa, mada mnoge nude besplatne račune bez ovih naknada.
- Naknade za neaktivnost: Ako račun ostane neaktivan određeni period (npr. bez trgovanja 6-12 meseci), neke brokerske kuće mogu naplatiti naknadu za neaktivnost.
- Naknade za upravljanje ETF-ovima i investicionim fondovima
- Troškovi ETF-ova: Ako ulažete u fondove kojima se trguje na berzi (ETF), naknada za upravljanje (troškovni odnos) oduzima se od ukupne imovine fonda. Ovo nije direktan trošak na vašem računu, ali se odražava na prinos fonda.
- Naknade investicionih fondova: Investicioni fondovi mogu naplaćivati naknade za upravljanje (troškovni odnos) i provizije prilikom kupovine ili prodaje fonda. Neki fondovi nemaju proviziju, što znači da ne naplaćuju naknadu za kupovinu ili prodaju.
- Naknade za trgovanje na marginu Ako trgujete na marginu (pozajmljujete novac od brokerske kuće za kupovinu hartija od vrednosti), plaćate kamatu na pozajmljeni iznos. Ove kamatne stope variraju u zavisnosti od brokera i iznosa koji koristite na marginu.
- Naknade za povlačenje sredstava Ako prenesete novac sa svog brokerskog računa putem bankovnog transfera, banka može naplatiti naknadu.
- Porezi Iako tehnički nisu naknada za trgovanje, porezi na kapitalnu dobit (profit od prodaje hartija od vrednosti) ili dividende treba da se uzmu u obzir kao deo ukupnog troška trgovanja. U zavisnosti od vaše jurisdikcije, možda ćete biti u obavezi da platite porez na kapitalnu dobit od profita ostvarenog prodajom hartija od vrednosti.